08-9340289
מילון פרקטים | מידע | חלק א


מילון הפרקטים השלם חלק אהידע בחזית!

40 שנות ניסיון, אלפי לקוחות לאורך השנים בינהם לקוחות פרטיים, אדריכלים, מעצבים קבלנים ובעלי מקצוע אחרים ושאלות אין סוף להן ענינו הובילו אותנו לאגד את השאלות הנפוצות (או יותר נכון את התשובות) למאגר המידע הארצי הראשון בתחומינו שמספק לכם ידע אמין ומקצועי. כי השירות מתחיל בידע! לפניכם מילון הפרקט השלם הראשון מסוגו בארץ שמאגד את הידע לשאלות חשובות בם אנו נתקלים יום יום עם לקוחותינו בחנויות שלנו. נשמח לתגובות מכם ומעל לכל לעזור בכל שאלה שתתעורר בדרך.א

אימפרגנציה

שמו של תהליך ההטבלה והספגה של נוזל לחומר מוצק שעוברים עצים בתעשיות השונות לצרכי חיטוי לאחר חיתוכם ועיבודם. החיטוי יעיל כנגד טרמיטים, פטריות ושאר מזיקים. בפרקטי עץ טבעי- החיטוי מתבצע לשכבת התשתית בזמן עיבודם. לדוגמא אחרת- בדקים למשל יש צורך בתהליך חיטוי לעצים רכים למוצר המוגמר. תהליך זה צובע את הדק בצבע ירקרק אשר ניכר בעיקר בעצי המחטים הבהירים. (אורן, קרוליינה וכו')

אחריות

אחריות היא דבר חשוב בכך אין ספק, כל יצרניות פרקטי הלמינציה המוכרות וגם אילו שפחות מספקות לפחות 15 שנה אחריות למוצריהם השונים אך האם היא חשובה לנו כמו שאנחנו חושבים? אחריות החברות מתייחסת לרוב רק למוצר המוגמר טרם יצא מהקופסא ללא פגם או לאחר התקנה לפגם במוצר שנבע מייצור לקוי- כמו למשל למינציה שתתקלף מעצמה או צבע פרקט שידהה בשמש נכללים באחריות אבל חשוב לזכור שאלו דברים נדירים שכמעט ולא נתקלים בהם. אחריות להתקנה חשובה פי כמה מונים מאחריות המוצר שעלולים להשתמש בה לעיתים רחוקות וכמעט אף פעם. אנו בשטיחי ישראל מספקים שנה אחריות להתקנות שלנו. (צור קשר לפירוט סעיפי האחריות)

אריחי פרקט

פרקט בתצורתו הסופית מגיע בפלטות שמידותיהן הנפוצות נעות בין רוחב 15 ס"מ – 24 ס"מ ובאורכים משתנים שבין 1.2 מטר – 2.5 מטר. אריחי פרקט קיימים במוצרי עץ טבעי מיוחדים, בפי.וי.סי דמוי פרקט העמיד במים ואף בחלק ממוצרי הלמינציה היוקרתיים כמו קוויקסטפ וכו'.ב

בלגיה

בלגיה מובילה בעשור האחרון את כמות החידושים בעולם פרקט הלמינציה, תחילה עשתה זאת חברת קוויקסטפ עם חיבור Uniclick המדויק שלה ששינה את עולם הלמינציה. כיום ישנן שלוש חברות מובילות שמיובאות לארץ בצורה סדירה – Balterio, Queckstep ו- Berryalloc. מאפיין בולט במוצרי החברות הללו הוא הטכנולוגיות שמוטמעות בכל פלטה ופלטה ואם נשווה אותם לחברות אחרות טובות ואמינות כמוהן בשוק נראה הבדל בעיקר ברזולוציית ההדפס, במשקל החומר (כלומר דחיסות החומר) ובמראה הכללי שדומה יותר לעץ אותו ניסו לדמות. חשוב לציין שלשימוש ביתי ומשרדי נרחב מאוד ישנן לא מעט חברות זולות יותר אשר יתאימו למגוון רחב של שימושים ויחזיקו לשנים רבות. ולסיכום: לשימוש ביתי ומשרדי- אם נשווה מוצרים אחרים בשוק טובים וזולים נבין שההבדל הוא בעיקר במראה! (למאמר המסביר מהו פרקט למינציה ומה ההבדלים שמשפיעים על מחירו )בלטריו

חברת הפרקטים- בלטריו (Balterio) מיובאת לארץ בצורה סדירה כבר מעל ל- 5 שנים ומספקת טווח מוצרים רחב ממוצרי בסיס פשוטים ללא פאזה ועד מוצרי פרימיום בעוביים גדולים כמו 10 – 12 מ"מ, מאפיין בולט בפרקטי הפרימיום הוא היכולת לדמות חריצים ועיניים של עץ בצורה דומה מאוד למקור זאת הודות לפטנט ייחודי של החברה המדמה חריטה ידנית של עץ וברק של גמר לכה בצורה יוצאת דופן.

בריפלור

חברת הפרקט בריפלור (Berry alloc) המתחרה הטבעי הגדול ביותר של קוויקסטפ באירופה שעשתה עלייה מסודרת לארץ רק בשלוש השנים האחרונות אך קיימת בשוק האירופאי מעל לעשור, הפרקט שלה בולט במיוחד בצבעים ודוגמאות שרוב החברות הגדולות לא מייצרות. למשל- עצים עתיקים וצבעים מיוחדים עם רמות גימור וטכנולוגיות מראה שדומות מאוד לעץ טבעי - הודות לפיתוחים ייחודיים לחברה בציפוי הלמינציה שלה שמחורץ בהתאם לדוגמת העץ וברזולוציית הדפס גבוהה במיוחד.ג

גובה רצפה

מונח שכל מי שבנה או בונה בית נתקל בו. לגובה הרצפה השפעה על תחומים רבים כגון- דלתות, משקופים, ניקוזים וכו'. בהגיענו לתכנן את ביתנו החדש מומלץ לערוך התאמות לגובה הרצפה טרם הנחת הפרקט על מנת להשוות את גובה הפרקט שבחרנו לגובה הריצוף המתוכנן ולהתחבר אליו בקו גובה אחיד ללא הפרשים ומדרגות מיותרות באמצע הבית. אנו בשטיחי ישראל שותפים לתכנון רצפה של מאות בתים בישראל ונשמח לייעץ גם לכם כיצד לתכנן את הרצפה בביתכם החדש בצורה הטובה ביותר.

גושני

המונח פרקט עץ גושני מתייחס לפרקט אשר מורכב מחלקי עץ שלמים. בניגוד לפרקט דו שכבתי, תלת שכבדי או רב שכבתי שרק שכבתם העליונה היא העץ הנבחר ומורכבים בשכבות תשתית (לרוב אורן) העץ הגושני עשוי כולו מגוש העץ הנבחר. יוצאי מדינות רוסיה מכירים אותו גם בתור- פרקט שטוצ'ני (&1064;&1090;учный ) משמע- שמורכב מחתיכות עץ, התקנת פרקט עץ גושני מתבצעת בהדבקה בדבק דו קומפננטי לפלטות OSB או בשמן המלא - Oriented strand board הממוסמרות לרצפה והיא דבר מורכב המצריך איש מקצוע מנוסה. יתרונותיו של פרקט העץ הגושני הם בחוזק שלו וביכולת להרכיב ממנו צורות ומודולים מרהיבים אך מחירו הגבוה יחסית לפרקט העץ התלת שכבתי הנפוץ מיתג אותו כמוצר יוקרתי לבעלי יכולת.

גימורים

לא סתם נאמר "אלוהים נמצא בפרטים קטנים". ישנם מספר דרכים להעריך עבודה של איש מקצוע. אחת המשמעותיות בניהן היא רמת הגימור של העבודה. אם לדבר גלויות- כל אחד יכול להתקין פרקט למינציה אחרי הכול פלטה מתחברת אחת לשנייה בחיבור קליק פשוט וללא דבק כך שבהחלט אפשר לומר שאת אמצע החדר גם אתם תוכלו לחבר בצורה שתיראה טוב. הבעיה מתחילה כשמגיעים לפנלים שם למראה מושלם יש צורך במסור גרונג שחותך ב- 45 מעלות- ומומלץ גם לדעת להשתמש בו. מה עוד שפרקט צריך מקום התפשטות מסוים בפנלים אשר משתנים מהרכב חומרים אחד לאחר. אנו בשטיחי ישראל מקפידים תמיד על רמת גימור גבוהה ביותר. בחדרים בהם ישנה כבר דלת ומשקוף אנו לרוב חותכים משקופים במקומות שניתן ומניחים את הפרקט מתחתם למראה מושלם של משקוף על הפרקט בניגוד למתקינים פחות מקצועיים שחותכים את פלטת הפרקט בצורת המשקוף ומשלימים עם "מסטיק" אקרילי את החסר. אצלנו בשטיחי ישראל מקפידים לסגור כל פרופיל של פנל עם "כפתור" - כך נקראת בפי המתקינים חתיכת פנל קטנה שנחתכת ב 45 מעלות במסור גרונג ומודבקת לסיומת הפנל למראה סגירה מושלם. כך שתהיו בטוחים שתקבלו מראה מושלם לפרקט שלכם.

גלגלי סיליקון

גלגלי הפלסטיק של כיסאות מחשב לא מטיבים עם פרקטים. הגלגל צובר שכבת חול ואבק ונהפך למעיין נייר זכוכית אשר שוחק את הפרקט ולאחר שנים בודדות מגרד את שכבת הלמינציה או הגמר של הפרקט ומשאיר סימני שחיקה. גלגל סיליקון ימנע כמעט לחלוטין את השחיקה הנובעת מהצטברות חול.

גמר לכה

לפרקט העץ הטבעי אפשרויות גיוון רבות במבחר סוגי גמר שונים. הלכה היא הגמר הנפוץ ביותר באירופה והיא הופכת נפוצה משנה לשנה גם בארץ- בעיקר בשל מחירה שהוזל משמעותית בשנים האחרונות הודות לריבוי מצבעות שמתמחות בה וגידול הייבוא בענף העץ בישראל. יתרונותיה לעומת השמן הם בעיקר בעמידותה מול שריטות ומכות שכן לכה מתבצעת בשכבות (במוצרים יוקרתיים לרוב 3 ומעלה) ומקנה מקדם ביטחון גבוה יותר לשריטות ומכות אך לעומת זאת חידושה מצריך יותר התעסקות מגמר שמן. ואף במקרים בהם הפגיעה היא רבה נצטרך לגרד שכבה דקה משכבת המדרך העליונה. פעולה שמצריכה איש מקצוע - ולא ניתן פשוט לחדש את הרצפה עצמאית כמו בשמן.

גמר שמן

לגמר שמן יתרונות רבים המשמעותי ביניהם הוא היכולת לבצע צביעה בבית הלקוח בעלויות נמוכות יחסית ועם תוצאה מדהימה. בנוסף, בניגוד לגמר לכה- תחזוקת פרקט עץ טבעי בגמר שמן לרוב אינה מצריכה גירוד שכבת המדרך העליונה של הפרקט ויכולה להתבצע עצמאית בעלות נמוכה יחסית לגמר הלכה. מנגד אפשר לומר בזהירות כי גמר שמן מצריך תחזוקה מעט יותר תכופה ממקבילו בלכה.

גרמניה

גרמניה היא בין מעצמות הפרקט הגדולות בעולם אחרי בלגיה. מארחת כל שנה את תערוכת דומוטקס העולמית לפיתוחים וחידושים בתחום הרצפות בפרט ועיצוב הבית בכלל. הפרקטים הגרמנים מוקפדים מאוד במראה המשווע למראה עץ טבעי ובשיטת החיבור המדויקת שלהם. חברה הבולטת בשוק הפרקטים הגרמני היא ללא ספק קבוצת קרונו המשווקת את מוצריה במעל ל – 100 מדינות ומייצרת כיום פרקטים ושלל מוצרים נלווים בשני מפעלים בגרמניה תחת שני שמות מסחריים- הראשון קרונו אורגינל (KRONO ORIGINAL) והשני תחת השם המסחרי קרונוטקס (KRONOTEX). קבוצת קרונו מובילה את שוק הפרקטים הגרמני ומציעה סל מוצרים נרחב הכולל מוצרים בסיסיים אך איכותיים ובמחירים עממיים. למוצרי יוקרה עתירי טכנולוגיות.

ט.ל.ח. כל הזכויות שמורות. י.ש שטיחי ישראל בע"מ.


מילון פרקטים | מידע | חלק א