08-9340289
מילון פרקטים | מידע | חלק ב


מילון הפרקטים השלם חלק בד

דו שכבתי

פרקט עץ טבעי מגיע במספר תצורות, אחת מהן היא פרקט דו שכבתי. פרקט דו שכבתי כשמו כן הוא בעל שתי שכבות- העליונה מורכבת מהעץ עצמו אותו בחרנו למשל- אלון. והשכבה התחתונה היא תשתית לרוב עשויה מאורן או מעץ סנדויץ' קשיח. יתרונותיו של פרקט עץ דו שכבתי הם בעיקר בחוזק שלו ובהשקעה במוצרים הללו ביוקרת העצים הנבחרים לעיבוד. חסרונו במחיר היקר יחסית למוצרי עץ אחרים היות והמבחר בארץ לא גדול. מה עוד שניתן להתקינו רק בהדבקה לרצפה ולא בהתקנה צפה כמו רוב הפרקטים, מה שמייקר גם את עלויות ההתקנה.

דמוי עץ

פרקט למינציה הוא למעשה פרקט דמוי עץ טבעי המדמה לנו מראה עצים בטבע בעזרת הדפס נייר מכוסה בשכבת מגן מלמינציה המוצמדת לפלטת הפרקט בחום גבוה. למאמר נרחב על מהו פרקט למינציה ממה הוא מורכב ומה הגורמים המשפיעים על מחירו לחץ כאן

דלתות

פרט חשוב שצריך לקחת בחשבון בהגיענו לתכנון הרצפה החדשה שלנו הוא דלתות- שכן לגובה הפרקט השפעה ישירה על גובה הדלת. לדוגמא: פרקט בעובי 8 מ"מ מונח על תשתית ספוג של 2 מ"מ ועליו בפתח הכניסה יוצב סף אלומיניום בעובי ממוצע של 2 מ"מ משמע 8+2+2 = 1.2 ס"מ כלומר לדוגמא הנ"ל את הדלת נציב 1.5 ס"מ מעל גובה הרצפה הקיים על מנת לאפשר לה להפתח בצורה נאותה. בית חדש: מומלץ להיוועץ איתנו טרם תכנון הרצפה ולהשוות גובה במעבר לריצוף. בית בשיפוץ: כשאנו רוצים להוסיף פרקט לחדר קיים יש לקצר את הדלת. דלתות עץ רגילות ניתן לקצר בביתכם ע"י המתקינים המנוסים שלנו.

אם אתם בבית בשיפוץ והזמנתם דלתות חדשות- מומלץ לתאם את ההתקנה של הדלתות לפני הפרקט. ספרו לנו על כך שהזמנתם דלתות חדשות ואנו נספק לחברת הדלתות שלכם את כל המידע הטכני הרלוונטי אודות גובה הפרקט שצריך לקחת בחשבון בתכנון הדלתות.ה

הדבקה

שיטת התקנה לפרקטים. בשיטה זו מדביקים את פלטות הפרקט ישירות לרצפה בדבק דו קומפננטי או על פלטות OSB שהותקנו על הרצפה. פרקט עץ טבעי מגיע אלינו אחרי זמן קצר יחסית מרגע שעובד לצורת פרקט ואפשר בהחלט להגיד שהעץ "עובד" עדיין, ייבושו וחמצונו של העץ נעשים לרוב על הרצפה שלנו בטווח זמן של חצי שנה- שנה לערך לאחר ההתקנה. כתוצאה מתהליך הייבוש- העץ עלול להתעוות קלות מה שעלול ליצור לאורך זמן רב חללים בין הפרקט לריצפה שישפיעו על האקוסטיקה של הריצפה, בלי להכנס לפרטים טכניים יותר מדי הרווח יוצר הדהוד של קול ומגביר אותו מעט, העיוות של העץ גורם גם לפעמים לחריקות או גמישות מסוימת – אך מורגשת ברצפה. מבלי להתייחס אפילו להפרשי הטמפרטורות המשמעותיות שבין החורף הישראלי לקיץ החם והקיצוני שגם משפיעים על התפשטות החומר.

הדבקה ישירות לרצפה פותרת כל בעיה עתידית הן מבחינת רעש והן בתחושה של רצפה מקובעת ולא צפה. יתרון נוסף שמושג בשיטה זו הוא היכולת להתקין שטחים גדולים ללא ספי גישור כלל וליצור מראה אחיד לרצפה מושלמת. פרקט עץ גושני יותקן תמיד בהדבקה לפלטת OSB. בעוד שפרקט תלת שכבתי ניתן להדביק ישירות לרצפה או כמובן בהתקנה צפה. חשוב מאוד לציין שעל אף הכתוב מעלה שיטת ההתקנה הנפוצה ביותר כיום היא ההתקנה הצפה.

התקנה צפה

שיטת ההתקנה הנפוצה ביותר כיום. בשיטה זו כל פלטת פרקט מחוברת לזו שעל ידה ואין הדבקה לרצפה. מה שמאפשר הרמה עתידית של הפרקט- ואף העברתו ללא נזק לרצפה הקיימת. בפרקט למינציה ובחלק מפרקטי העץ של החברות המובילות כל פלטת פרקט מתחברת לשנייה בחיבור קליק היקפי וברוב פרקטי העץ הטבעי התלת שכבתיים מודבקות פלטות הפרקט אחת לשנייה בדבק נגרים אך לא לרצפה.ח

חידוש רצפה

רצפת עץ מצריכה תחזוקה מסוימת- תלוי בסוג הגמר. במקרים של שריטות קלות ואיבוד הברק של הפרקט נמליץ להשתמש בחומרי ניקיון ייעודיים לסוגי הגמר השונים המחדשים את הברק של העץ, אמנם השריטות לא ייעלמו אך קצת ידהו ובכלל שריטות קלות אנו נוטים לקרוא להן- "שריטות של אופי" והן מוסיפות למראהו הטבעי של הפרקט, בכל זאת הבית שלנו הוא לא מוזיאון. במקרה של שריטות עמוקות יותר שאנחנו לא יכולים לחיות איתם בשקט ישנם מספר פתרונות אך ההערכה צריכה להיעשות בבית הלקוח בהתאם לסוג העץ והגמר, לא ניתן להעריך רצפה בצורה מקצועית בשלט רחוק. אחד הפתרונות לרצפת עץ בגמר לכה למשל הוא גירוד שכבת המדרך העליונה בחצי מילימטר בערך וצביעה מחדש. בגמר שמן הפתרון קל יותר עם ליטוש נקודתי לשריטות וצביעה מחדש של כל המשטח בשמן עצמאית או על ידי בעל מקצוע.

חזרה של דוגמא: בדומה לריצוף קרמיקה- מתייחסת לכמות הכפילויות של הדפס שנראה על הרצפה. בפרקט למינציה אשר מראהו הוא תוצר ישיר של הדפס הנייר שלו נהוג לחשוב שיותר מדי כפילויות יוצרות מראה אחיד ולא מגוון. אמנם כמות האפשרויות וההדפסים משפיעה על מחיר הפרקט אך חשוב לציין שגם במוצר זול שהחזרה בו נמוכה (בדרך כלל אחת ל- 8 פלטות) תיווצר תוצאה טובה שלא נראת לעין מיד מאחר והפרקט מותקן בצורת שתי וערב שמטשטשת כמעט לחלוטין את החזרה הזו. לדוגמא- חבילת פרקט ממוצעת מכילה כ- 8 פלטות פרקט ומגיעה בסדרות. אם נגיד שיש 24 דוגמאות הדפס לסוג פרקט מסוים אז כל שלוש חבילות נחשבות כסדרה.

חיבור ראש

מונח שמתייחס לחיבור פלטות הפרקט. חיבור הראש הוא החיבור בפאה הקצרה של הפלטה כלומר בראשה, והוא משמעותי מאוד לחוזק הרצפה. מי שמכיר את פרקטי הלמינציה של פעם רואה שהם נוטים להיפתח בחיבור הראש ולהתחיל להתנתק. מוצרי הלמינציה הטובים של היום מצוידים בטכנולוגיית חיבור שנקראת קליק היקפי (לדף המסביר אודות קליק היקפי לחץ כאן) שנחשב איכותי יותר- ללא דבק, ניתן לניתוק והעברה והחשוב ביותר- אינו מתנתק מעצמו הודות לנעילת הקליק ב- 45 מעלות.

חספוס

זהו הגמר הסופי שמקנה לפרקט למינציה את מראהו ומדמה לנו עץ טבעי. פרקט הלמינציה מגיע באפשרויות חספוס שונות ומגוונות. המראה משפיע ישירות על מחיר הפרקט אך לא על איכותו. ברמות המחיר הנמוכות נמצא בעיקר מוצרים בעלי חספוס אחיד- לרוב גלי, כשעולים ברמת המחיר מעט נוכל כבר למצוא מוצרים בעלי חספוס לא אחיד עם חריצים קטנים שמדמים חריצים בעץ טבעי, וברמות הגבוהות ביותר רמת חספוס המדמה חריצים בעץ לפי ההדפס והדוגמא כמו למשל "עיין" של עץ שמבליטה את החומר ויוצרת לנו מראה עץ טבעי שכמעט אי אפשר להבדיל בינו לבין המקור.ט

טכנולוגיות מראה

ההפרש הניכר בין מחירי פרקטי הפרימיום לפרקטים במחירים צנועים יותר- אך איכותיים ברמת החומר, מוביל לשאלות רבות מצד הלקוחות ששואלים בעצם (ובצדק)- מה ההבדל? מצאנו לנכון להתייחס לשוני הרב בין מה שמקבלים בכל אחד מהם. כמו שרשמנו כבר ואנו מתעקשים על כך עם לקוחותינו- פרקט יקר יותר אינו בהכרח טוב יותר אלא מדמה לנו עץ טבעי בצורה יותר טובה. למשל- ככל שתעלה הרזולוציה של הדפס הנייר מחיר הפרקט יעלה והמראה יראה יותר טבעי ופחות "פלסטיקי" טכנולוגיות ופיתוחים רבים נרשמו בשנים האחרונות בתחום הלמינציה והגמר הסופי של הפרקט לדוגמא- הדמיית מראה מבריק של לכה או למינציה שמחוספסת בדיוק לפי חריצי העץ המודפס, למינציה שמדמה חריטות שכאילו נעשו בידי אדם ועוד ועוד. חשוב לציין שוב רק למען הסר ספק- לשימוש הביתי והמשרדי הנרחב, פרקט זול שחיבורו איכותי והוא דחוס וכבד אפילו מייצור סיני לא מוכר ייתן אותה תוצאה של פרקטיות ואמינות לאורך זמן כמו פרקט אירופאי ממותג נחשב או ממותג לא מוכר אך שעומד בכל הקריטריונים הטכניים עליהם פירטנו רבות במאמר על פרקטי למינציה.

עד כאן מילון הפרקטים השלם במונחים: א-ט מקווים שנהנתם והידע היה לכם לעזר. אם כן שתפו אותנו בדף הפייסבוק שלנו.

ט.ל.ח. כל הזכויות שמורות. י.ש שטיחי ישראל בע"מ.


מילון פרקטים | מידע | חלק ב