08-9340289
פרקט עץ טבעי | מלא | חלק א


סוגי עצים בטבע ושימושם

הקדמה:משחר ההיסטוריה האדם משתמש בעצים בטבע לצרכיו.השימושים רבים ומגוונים ביניהם- ריהוט, ריצוף, כלי נגינה, חפצי נוי ועוד. אחד השימושים הנפוצים עם עלייה ניכרת בבביקוש משנה לשנה הוא ריצוף העץ הלוא הוא פרקט העץ הטבעי. שנים של עבודה רבה בעץ והמחסור המובהק במידע מקצועי, נגיש ונהיר לכל הובילו אותנו לפתוח את מאגר המידע הראשון בארץ שמגלה לכם את הכל ולא מסתיר מידע. כי ככה אנחנו בשטיחי ישראל- השירות והידע הוא לפני הכל.אז על מה אנחנו הולכים לדבר במאמרים הבאים:

1.פרקט עץ טבעי למתקדמים 3\1: במאמר זה הראשון בסדרה נסביר באופן כללי מה הפרמטרים שמבדילים בין העצים השונים ונתמקד בפירוט בצפיפותו של העץ, רמות מיון והשפעת מיקום קו הניסור בגזע על מראה הפרקט.
2.פרקט עץ טבעי למתקדמים 3\2: במאמר זה נסקור מהי רמת סטביליות של עץ, דרכי הייבוש שלו ורמת קשיחות פני השטח.
3.פרקט עץ טבעי למתקדמים 3\3: במאמר השלישי נסקור את העצים הנפוצים בשוק הפרקטים וההבדלים ביניהם.


מידע כללי:

לעצים הרבים בטבע תכונות שונות הטובות לשימושים שונים ונהוג לחלקם לשתי קבוצות עיקריות- א. עצים קשים- שלרוב משירים עליהם בחורף. ב. עצים רכים - ברובם עצי מחטים שאינם נשירים.

עצים שמבשילים לאט ייחשבו בדרך כלל לעצים קשים ואילו עצים שצומחים מהר, לרוב כתוצאה מאקלים קר המקצר את עונת הגדילה שלהם- יחשבו לרכים וזאת הודות למשקלם הסגולי הנמוך יחסית. הדרך הטובה ביותר להבחין בין האיכויות השונות היא במשקל אבל לא רק, ישנם פרמטרים רבים המשפיעים על תכונותיו של העץ. ששת הפרמטרים העיקריים בהם נמדוד עץ המשפיעים על מראהו, קשיחותו ובכלל תכונותיו הם:
1. צפיפות העץ.
2. רמות מיון העץ בפרקטים.
3. מיקום קו הניסור בגזע העץ.
4. סטביליות של העץ.
5. דרכי הייבוש של העץ.
6. רמת קשיחות פני השטח של העץ המעובד.


1.צפיפות העץ:

צפיפות העץ משפיעה על חוזקו, משקלו וכפועל יוצא על שימושיו. ומשתנה כתלות במספר גורמים:

א.איזור הגדילה של העץ:

אקלים קר- עצים הגדלים באזורים צפוניים וקרים יותר גדלים לאט, גורם המשפיע בעיקר על קוטרם הקטן משמעותית מעצים שגדלים באזורים טרופיים. בנוסף בשל תקופת הגדילה הקצרה במקומות קרים גודל הטבעות השנתיות של העץ קטנות וצפיפותם עלולה לרדת.
אקלים טרופי- עצים הגדלים באזורים טרופים מתאפיינים בעלווה גדולה יותר המנצלת ביעילות רבה את קליטת קרני השמש מה שתורם רבות לעיבוי הקוטר של גזע העץ, הגדלה של הטבעות השנתיות של העץ ובשל תקופת גדילה ארוכה כמעט ברציפות לאורך כל השנה- צפיפות העצים הללו גדלה.

ב.גיל העץ:

מלבד האקלים בו הוא גדל, גילו של העץ הינו גורם משפיע בדחיסותו. אורך חייו של עץ יכול להגיע למאות ואף אלפי שנים (העץ העתיק ביותר בעולם נקרא 'מתושלח' הוא נמצא בקליפורניה והוא בן 4800 שנה לפי הערכות) העץ גדל בעיקר בתקופת האביב, שכבת הגזע נקראת 'קמביום' הנבנה בצורת טבעות ויוצר תאים חדשים לעץ שמרחבים ומגדילים את גזעו של העץ. היווצרות שכבות קמביום חדשות מדי שנה על השכבות הישנות משפיע על דחיסות החומר כך שאפשר בהחלט לומר שככל שגיל העץ עולה והוא עובר יותר מחזורי גדילה חלקו הפנימי והוותיק בגזע העץ דחוס יותר מחלקיו החיצוניים והצעירים יותר. גם לגובה העץ משמעות בחוזקו שכן עץ גבוה וכבד מצריך תשתית רחבה וחזקה יותר כדי להחזיק את משקלו.
2.רמות מיון בפרקט עץ טבעי:

כמה רמות מיון, אשר מעידות על כמות העיניים הנראות עליו.
A רמת המיון הגבוהה ביותר- ללא עיניים בכלל. חלק קטן מכל עץ הוא ברמת המיון הזאת ובשל המחסור בעצים הגובר בעולם זוהי רמת המיון היקרה ביותר. ניתנת להשגה בעיקר מחברות אירופאיות מוכרות כמו Quickstep , Karellia או Magnum.
Bרמת מיון גבוהה- מייצגת רמת ביניים עם עיניים שטחיות או סימני עיניים.
C רמת מיון נמוכה- כמות עיניים נראית לעיין.
D ללא מיון- עיניים נראות לעיין, לרוב על כל פלטה.

אמנם מבחינה פיסית עיניים מחלישות את החומר כי הן מפסיקות את הרצף שלו וגורמות לפיזור שונה של משקלים על פני שטח הפרקט אך היצרנים המוכרים מפצים על כך בשכבת מדרך עליונה עבה (בדרך כלל 3 מ"מ ומעלה) ולכן חשוב מאוד לציין שרמת המיון לא מעידה על איכות המוצר אלא רק על מחירו. ניתן כמובן לערבב ונכון להיום אפשר להגיד שרמת המיון הנפוצה ביותר היא ערבוב של CD – BC .
3.מיקום קו הניסור בגזע העץ:

wood-cuts

לכל כלל יש יוצא מן הכלל- ישנם סוגי עצים בהם צפיפות החומר עולה ככל שחודרים מקליפת העץ לעומק הליבה, לעומתם קיימים סוגי עצים שבהם צפיפות החומר יורדת ככל שחודרים מקליפת העץ לכיוון הליבה. למיקום החיתוך בגזע השפעה על מראהו של התוצר הסופי וישנם אין ספור דרכי חיתוך שונות. המקובלות בניהן כנראה בתמונה משמאל. אז מה ההשפעה על מראה עץ הסופי? לדוגמא- חיתוך לעומק הטבעות יפרוס לנו אותן לתצוגה מרהיבה של עץ בעל גוונים רבים ושינויי גוון בעוד שחיתוך לרוחבן יהיה יותר אחיד ורגוע בצבעיו.

עד כאן חלק ראשון על עצים מקווים שנהניתם ושמאמר היה לכם לעזר. אם כן שתפו אותנו בדף הפייסבוק שלנו או שתפו את המאמר בין חבריכם. בקרוב החלק השני. יש למה לחכות.

ט.ל.ח. כל הזכויות שמורות. י.ש שטיחי ישראל בע"מ.
פרקט עץ טבעי | מלא | חלק א